Parodontologia

 

Choroby przyzębia stanowią poważny problem gdyż prowadzą do utraty uzębienia, często zupełnie zdrowych zębów bez śladu próchnicy. Istnieje medyczna klasyfikacja i nazewnictwo chorób przyzębia określanych skrótowo i potocznie parodontozą, jak również od czasu do czasu producenci ogłaszają „cudowne leki” na parodontozę.

 Wszystkie choroby przyzębia określane skrótowo w mowie potocznej parodontozą mają dość konkretną wspólną przyczynę jaką jest niewydolność przyzębia wywołaną czynnikiem mechanicznym czyli zaburzeniem zgryzu, dystorsją czaszkową oraz parafunkcją. Możliwy jest też niedobór pokarmowy np. awitaminoza, często powiązany z niewydolnym przewodem pokarmowym i nietolerancją pokarmową. Także choroba autoimmunizacyjna, o której pacjent najczęściej nie wie jest możliwą przyczyną schorzenia przyzębia. Czynnik mechaniczny powoduje przeciążenie przyzębia co ogranicza przepływ krwi a w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia tkanek podtrzymujących aparat zębowy i następowo ubytek masy kostnej wyrostków zębodołowych oraz osłabienie ozębnej czyli włókien utrzymujących zęby w zębodołach. Nakłada się na to zaburzenie pH w kierunku kwaśnym płynu pozakomórkowego ustroju – powszechne w obecnym społeczeństwie, co powoduje uruchomienie układu buforowego opartego na wodorowęglanie wapna czyli jonach Ca++ i (HCO3)- [istnieje więcej mechanizmów buforowych – nie tylko wapniowy]. Wapń jest pobierany do tego celu z kości szkieletu. Jon wodorowęglanowy jest eliminowany przez nerki a wapń odkładany w postaci depozytu jako kamień – w tym nazębny. Czyli wapń w kamieniu nazębnym pochodzi z kości! Odłożony kamień nazębny dodatkowo uszkadza tkanki przyzębia. Dlatego w leczeniu przyzębia najważniejsze są dwa kierunki postępowania – mechaniczny czyli eliminacja przeciążenia tkanek (szyny, leczenie zgryzu, protetyczne uzupełnienia, eliminacja dystorsji czaszkowych, usunięcie kamienia nazębnego) oraz profilaktyka aby nie tworzył się kamień nazębny. Również postępowanie lecznicze w obszarze przewodu pokarmowego i w celu wyrównania niedoborów pokarmowych może być wymagane – dieta kliniczna!

NIE MA LEKU JAKO TAKIEGO NA PARODONTOZĘ! SĄ TYLKO PREPARATY WSPOMAGAJĄCE WŁAŚCIWE LECZENIE.

ISTNIEJĄ CHOROBY PRZYZĘBIA BĘDĄCE POWAŻNYM SYGNAŁEM INNEJ CHOROBY UKŁADOWEJ JAK BIAŁACZKI, LUB ZATRUCIA NP. METALAMI. DLATEGO BADANIE KRWI JEST WAŻNE. ALE NIE SĄ TO PARODONTOZY!

Proponujemy:

  • leczenie chorób przyzębia

  • ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego

  • usuwanie osadów nazębowych i smolistych nalotów u palaczy specjalnym urządzeniem wodno – ciśnieniowym

  • wybielanie zębów przy użyciu lampy do wybielania systemu Beyond (więcej informacji na www.beyondpolska.com.pl)