Profilaktyka

 

 Profilaktyka w stomatologii to zespół działań zapobiegających powstaniu procesu chorobowego w obrębie układu stomatognatycznego.
Najbardziej oczywiste dla każdego jest tutaj zwalczanie próchnicy, bo z tym prawie każdy spotyka się na co dzień, natomiast nie każdy ma świadomość co do możliwości powstania innych schorzeń lub nie ma świadomości ich istnienia. Profilaktyka to regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i wykonanie badania narządu żucia czyli popularnie zbadania zębów. Umożliwia to wykrycie zmian chorobowych i ich wczesne leczenie co na ogół długoterminowo w obecnych czasach przynosi dobre efekty. Profilaktyka to nie tylko działania w obrębie gabinetu stomatologicznego – to także własne działania pacjenta jak regularna higiena jamy ustnej, unikanie słodyczy, właściwe odżywianie.
Wczesne leczenie podobnie jak to jest w innych działach medycyny umożliwia szybkie opanowanie powstającego problemu zdrowotnego i niedopuszczenie do powikłań, które mogą uniemożliwić dalsze leczenie np. nieleczona próchnica czyli „dziura” w zębie prowadzi poprzez zniszczenie tkanek twardych zęba do następowych zmian tak w tkankach zębowych i okołozębowych co skutkuje trwałą utratą zęba.
Utrata uzębienia to nie tylko dyskomfort bezpośrednio utrudniający czynność jedzenia ale też czynnik niszczący układ czaszkowy i w konsekwencji układ posturalny pacjenta – w tym ból kręgosłupa – jest to mało znany skutek uboczny próchnicy co nie znaczy, że rzadki – bardzo częsty w istocie.