Wybielanie zębów

Przed zabiegiem wybielania przeprowadzany jest wywiad w celu rozpoznania co stanowi przyczynę przebarwień zębów. Może być to naturalnie ciemny kolor zębów lub mieć związek z przebytymi chorobami. Ważne jest również poznanie nawyków pacjenta to jest palenie tytoniu, picie dużej ilości kawy, herbaty lub kolorowych napoi, gdyż ma to wpływ na efekt i trwałość wybielania.

Zęby pokryte osadami lub kamieniem nazębnym muszą być wcześniej oczyszczone.

Zabieg wybielania nie powinien być przeprowadzany w przypadku:
– nieskończonego leczenia kanałowego
– mocno popękanego szkliwa,
– u osób poniżej 16 r.ż
– kobiet w ciąży lub karmiących
– schorzeń periodontologicznych
– hipoplazji szkliwa

Procedura wybielania:
Zabieg wykonywany jest przy użyciu żelu wybielającego aktywowanego lampą Bayond. Jest to bezpieczny i skuteczny sposób wybielania. Cały zabieg zajmuje około 60 minut.

1. Lekarz określa kolor wyjściowy zębów.
2. Zabezpiecza dziąsła, wargi oraz policzki
3. Na zęby nakładany jest żel wybielający i aktywowany światłem. Cykl powtarzany jest trzykrotnie.
Efekt wybielania widoczny jest od razu po zabiegu.

Przez 48 godzin po zabiegu bezwzględnie wskazana jest tzw. „biała dieta”. Nie wolno spożywać takich produktów jak: kawa, herbata, sok z czarnej porzeczki, czerwone wino, buraki. Należy w tym czasie również zrezygnować z palenia. Jest to okres w którym kolor ulega stabilizacji. Niestosowanie się do zaleceń może wpłynąć na znaczne zmniejszenie efektu wybielania.

Wybieleniu nie podlegają wypełnienia, korony oraz mosty. Jeżeli znajdują się one w odcinku przednim może zaistnieć konieczność ich wymiany. Zazwyczaj wykonuje się to po tygodniu od zabiegu wybielania. Jeżeli planowane są uzupełnienia protetyczne (korony, mosty lub implant) zęby powinny być najpierw wybielone, aby dobrać odpowiedni ich kolor.

W zależności od nawyków pacjenta efekt wybielania utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat. W celu podtrzymania efektu można stosować specjalną pastę Beyond.

Niekiedy przebarwieniu ulegają zęby po leczeniu endodontycznym, przybierają barwę szarą lub lekko czerwoną. Pojedynczy ząb można wybielić przy użyciu lampy Beyond lub poprzez zastosowanie specjalnej wkładki wybielającej wkładanej do środka zęba co często daje dobre efekty. Czasem proces wybielania zajmuje kilka wizyt.